הטכנולוגיה בה מצלמת חום פועלת והתוצאה המהירה והמדויקת שהיא מספקת מאפשרת תועלות רבות לגורמים שונים. מצלמה תרמית פועלת על ידי זיהוי קרינת אינפרא-אדום (קרינה המופצת מכל חפץ ביקום ובלתי נראית). עצם חם יותר פולט קרינה אינפרא-אדומה רבה יותר.

 

 

מלבד שימושה ככלי לאיתור נזילות ולבדיקות בידוד ואיטום, מצלמת חום משמשת גם עבור:

  • התחום הביטחוני והצבאי – אמצעי לראיית לילה, זיהוי והגנה בפני תקיפות כלי טייס, מערכי אבטחה של שדות תעופה, מתקנים ממשלתיים, בתי כלא ועוד.
  • הצלת חיים – איתור נפגעים במקומות אפופי עשן ומוכי אסון ועוד.
  • תעשייה וייצור – תעשיית הרכב, המתכת והמעגלים החשמליים.
  • מדע ומחקר – דימוי תרמי טלסקופ, דימוי במחקר וחיזוי מטאורולוגי ודימוי במחקרים ארכיאולוגיים.
  • איתור נזילות ותשתיות – השימוש המוכר ביותר של מצלמה תרמית, המייתרת את הצורך בהרס קירות ומרצפות.

 

קופצים בזמן…

מצלמה החום התחילה אצל מכבה אש כאשר הייתה מספקת להם פתרון לבתים שהיה בהם הרבה עשן ולא ניתן היה לראות כלום מה שיכול לגרום לאסון לפספס יצורים חיים בתוך מבנה. עם המצלמה הזו הם יכלו לזהות נשימות וגוף חי וכך יכלו לדעת גם בלי לראות שיש עדיין אנשים במבנה.  


מהי מצלמת חום?

לפני שנים אחדות עבודת אינסטלטור הייתה מה שרובינו מכירים. ההתעסקות בפטישים, מברגים וצינורות המוכרת לנו אבל העולם דאג להתקדם מאז לטכנולוגיות יותר חדישות ויעילות. אינסטלטורים מקצועיים כיום עושים עבודה נקייה יותר בעיקר באמצעות מצלמת חום. במאמר זה אנו נפרט על המצלמה ועל השימושים בה. רטיבות – סימני רטיבות על הקירות זה דבר מוכר. אתם תוהים אם זה משהו שהשפריץ על הקיר אבל מהר מאוד אתם קולטים שזו בעיה אחרת עמוקה יותר. הרטיבות הולכת ומצטברת על כל הקיר והעובש מתחיל, הטיח מתקלף והקיר מתנפח. כנראה שיש נזילה ופה נכנס האינסטלטור לתמונה. לפני כמה שנים מה שצריך היה לעשות הוא לשבור את הקיר אבל היום ההמצאה של מצלמת החום חוסכת לנו את כל שבירת הראש. באמצעות מצלמה זו ניתן לדעת מה מקור הנזילה וממה היא נובעת.

 

עבודה – מצלמת חום מתבססת כמובן על חום. כשיש נזילה בתור הקיר הטמפרטורה בסביבה של הנזילה משתנה וכך אנו יודעים מאיפה מקור הנזילה. ככל שאנו מתרחקים מהסביבה הטמפרטורה מתקררת. המכשיר מציג את הטמפרטורה בצבעים שונים וכך עוזר לנו לאתר את מקור הנזילה וכך אנו יודעים איפה במדויק צריך לשבור את הקיר. החיסכון של הפיכת הבית מנזילה קטנה ממזער לנו נזקים גדולים. 

 

 

מצלמה תרמית – כיצד היא פועלת?

המצלמה כוללת עדשה מיוחדת המסוגלת למקד אור הנפלט מעצמים; האור עובר אל מערך חיישנים (מיקרובולומטרים) בתוך המצלמה, המודדים הפרשי טמפרטורות. הפרשים אלו מייצגים את המתרחש בסביבה ומתורגמים למפה תרמית מפורטת, שמתורגמת לאותות אלקטרוניים. לבסוף, מעבד הנתונים המותקן במצלמה הופך אותות אלו למידע גרפי המיוצג בצבעים.


 

מצלמות חום – סוגים


  • מצלמות למערכי טמ"ס ול"גדר וירטואלית" – מצלמות קבועות או מצלמות ממונעות עם יחידת צידוד והגבהה. המצלמה הממונעת משודכת עם מצלמת אור עם עדשת זום וסנסור רגיש לחקירת מטרות ואיומים והשלמת התמונה.
  • מצלמות לסביבה ימית – להתקנה על מתקנים ימיים וכלי שייט קבועים או ניידים, לזיהוי מטרות בים. מצלמות אלו מסוגלות לעבוד ברשת ולבצע אינטגרציה פשוטה למערכות קיימות המותקנות בכלי שייט.
  • מצלמות חום ידניות – אמצעי תצפית ומעקב המאפשרות ראיית תמונה תרמית ברורה וחדה  בחושך מוחלט, דרך עשן וערפל. מתאים לצוות חירום, צוותי כוננות, סיירים, חובבי טבע ג’יפאים ומטיילים ועוד.
  • מצלמות חום לרכב – כלי עזר לנהיגה, כאמצעי צופה לפנים, לזיהוי מארבים, הולכי רגל ומשתמשים פגיעים בדרך. משמשות גם בתור אמצעי לראיה היקפית סביב הרכב. הן מוקשחות לתנאים קשים, הלמים ורעידות.

במקור, שימשו מצלמות חום באפליקציות ממשלתיות או צבאיות. מחירן כיום מתקרב למחיר מצלמה רגילה, מה שעושה אותן זמינות יותר לשימוש מסחרי.

ישראל היא מעצמה בתחום האלקטרואופטיקה, כולל תעשיית הייצור של מצלמות תרמיות. ניתן למצוא שמות רבים של חברות ישראליות המפתחות ומייצאות מוצרים מתקדמים בתחום, ובין היתר: אופגל, אלביט, אלקופ, תע"א, טמק, סנסו-אופטיקס, המ"מ רפא"ל, קונטרופ ומפרולייט. 

מצלמת חום – השורה התחתונה

סקרנו כאן בקצרה מידע חיוני על מצלמה תרמית. מדובר על פיתוח טכנולוגי מתקדם הפועל על ידי זיהוי וקריאת קרינה אינפרא-אדומה הנפלטת מעצמים, ותרגומם ליצירת מפת חום ברורה. טכנולוגיית האינפרא-אדום משמשת בימינו במגוון תעשיות וענפים, כדוגמת ענף השיפוצים הביתי והעסקי, תיקוני צנרות, איתור נזילות, ענף הביטחון המחקר והרפואה, תעשיות שונות ועוד. זוהי טכנולוגיה מדויקת ומהירה התורמת משמעותית לייעול תהליכים.


קישור למקור :

https://www.dna-tools.co.il/pages/28133-%D7%9E%D7%94%D7%99-%D7%9E%D7%A6%D7%9C%D7%9E%D7%AA-%D7%97%D7%95%D7%9D-%D7%95%D7%9E%D7%94-%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%94

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.