אף אחד מאיתנו כבלעי בתים או דיירים לא נתקל בנזילת מים או אביזר צנרת שטפטף לו באיזושהי מקלחת או ארון מטבח , אפילו מתחת לדשא המטופחת והגינה המוצפת פרחים .

חלק מנזילות אלה קל לתקנו וחלק מסובך יותר וחלק אפילו התפשט וגרם לנזקים שונים ברחבי הדירה , במאמר זה מתייחסים לתופעות שחשוב מאוד לשים לב אליהן בזמן הנכון ולהקדיש חשיבות רבה לצורך אבחנתן , תופעות המעידות בהרבה מקרים על נזילת מים סמויה אשר בתוך הקיר או מתחת לריצוף היוקרתי או אפילו מחוץ לדירה .

1) חשבון מים מנופח וחורג מהממוצע , תופעה זו מעידה באופן כללי על נזילת מים אשר פרצה באיזושהי נקודה במערכת התברואה הביתית מבלי שנסים לב אליה , לכן חשוב מאוד לעקוב אחרי חשבון מים מנופח ולזהות באיזה תאריך החשבון התחיל להתנפח , ולהצליב את התופעה הזו עם חיפוש אחר מוקדי רטיבות הנראים לעיין בכדי להגיע מהר לנקודת הכשל ולטפל בה לפני שהנזק מתרחב .

- חשוב לחפש בתוך האסלות על הדופן הפנימית האם ישנם זליגת מים מכיוון הניאגרה או לא , תופעה נפוצה מאוד ומתרחשת באופן סמוי וגורמת לבריחת מים ממיכל ההדחה אל תוך האסלה עקב כשל בגומיה הפנימית של המיכל .

- לעקוב אחרי מערכת הגינון החיצונית , לבדוק טוב האם המערכת מופעלת על ידי מחשב השקיה אשר מסדיר את הפעלתה וסגירתה באופן יומי .

2) רטיבות מעל לפנלים , בשפה המקצועית "רטיבות קפילארית" , תופעה הנמצאת בהרבה בתים אשר מעידה על מים כלואים מתחת לריצוף בתוך שכבת המצע (הסומסום) מים אלו נספגים בתוך קיר הבלוק ועולים למעלה ומתחילים לקלף את שכבת הצבע על היקר , כמובן יש מקור שממנו פרצו המים , לעתים מדובר במי גשם אשר חודרים דרך המרפסות עקב כשלי איטום שונים ,אך חשוב לדעת שגם במקרים רבים נזילה מהצנרת גורמת לתופעה זו , דבר הדורש איתור מיידי לפני שהמים מתפשטים לאורך כל שכבת המצע ומתחילים להגדיל את עלות תיקון הנזק הנוצר .

3) רטיבות בתקרה , תופעה שכולנו מכירים , כמעט אין בית שלא סבל מהתקלפות צבע בתקרה , בדרך כלל אם מדובר בנזילה מצנרת המים החיים (קרים וחמים) הרטיבות בתקרה אמורה להתרחב בצורה משמעותית שאפשר להבחין בעיין כאבחנה ראשונה , נזילה מתמשכת תגרום לטפטופים מהתקרה שלא מפסיקים ולעיתים רבות דבר זה גורם למים להגיע לאזורי התאורה בתקרה ומשם הסכנה מתחילה לגדול .

חשוב מאוד לפני ששוברים רצפה או פותחים קיר כדי לתקן את הנזילה , להזמין מאתר מוסמך מטעם אגוד המאתרים , דבר שחוסך כאב ראש וחוסך נזקים נלווים שכולנו לא רוצים .
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.